Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18
Guláš fest/beer fest
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Služby v obci > Svoz odpadu a sběrný dvůr > Změny v Úvalně

Změny v Úvalně

V letošním roce nabyl účinnosti nový odpadový zákon, který upletl bič na města i obce, a nutí je změnit svůj přístup ke skládkování odpadu. Úvalno se na změny začalo připravovat už minulý rok a zavedlo evidenci balíků s papírem a pytlů s plasty na sběrném dvoře (do těchto pytlů kromě plastů patří i nápojové kartony). V letošním roce obec spustila evidenci směsného komunálního odpadu.

Sběr plastu, nápojových kartonů a papíru od dveří

Na konci března 2021 jsme zavedli sběr od dveří, díky kterému je pro vás třídění odpadu, mnohem pohodlnější než dřív. Každá domácnost mohla od obce získat pytle na plast i nápojové kartony a etikety s identifikačními kódy, kterými se označují nejen tyto pytle, ale také svázané 5kg balíky s papírem. Jestli jste si pytle s QR kódy nevyzvedli, můžete si pro ně zajít na sběrný dvůr. To platí i v případě, že vám pytle dojdou.

Pokud jste se zapojili do systému sběru papíru, plastu a nápojových kartonů od dveří, stačí v den svozu pytel i balík označit QR kódem a pak jen položit před dům. Obec takto nachystaný odpad sveze, načte do systému a přiřadí k vaší domácnosti.

Stejně jako jiné druhy odpadů, můžete i nadále balíky a pytle nosit na sběrný dvůr, jak jste zvyklí. Nezapomeňte ale, že i před odevzdáním na sběrný dvůr, musíte balíky i pytle označit QR kódem.

 

Upozorňujeme, že bezplatné ukládání odpadů na sběrný dvůr platí pouze pro občany Úvalna.

Otevírací doba sběrného dvora

Středa: 8:00–10:00, 15:00–17:00

Sobota: 9:00–11:00

 

Evidence směsného komunálního odpadu

Po evidenci pytlů s plasty a nápojovými kartony a balíky s papírem se zavedla evidence směsného komunálního odpadu, proto se i nádoby na SKO označily QR kódy.

Tyto QR kódy se při svozu od domu nebo při odevzdání na sběrném dvoře načítají do evidenčního systému ECONIT, v němž se pak objeví informace o domácnosti, druhu odpadu i naplněnosti nádob. Z dostupných dat pak Úvalno dokáže s odpadovým hospodářstvím pracovat mnohem efektivněji než doposud, nastavit celý systém lépe a tím ušetřit peníze, které může investovat do jiných oblastí.

 

O dalších krocích a změnách vás budeme průběžně informovat.